Wizyta u dentysty - kilka porad - Stomatologiczny

Stomatologia Ruda Śląska

Czas na zdrowy uśmiech

Czas na pozytywne zmiany kojarzy się z uśmiechem. Jeżeli więc i my w swoim życiu chcemy wprowadzić takie dobre, pozytywne zmiany, to zacznijmy robić to już teraz. Przede wszystkim możemy skupić się na tym, by rozwiązać wszelakie problem

Wizyta u dentysty - kilka porad - Stomatologiczny Stomatologia Ruda Śląska
y zdrowotne. Na pewno warto jest udać się do dentysty, bowiem jak się okazuje większość Polaków nie robi tego systematycznie, a to duży błąd. Zadajmy sobie zatem to pytanie: kiedy ostatnio byliśmy w gabinecie stomatologicznym na kontrolnej wizycie? Większość z nas zwykle udaje się w to miejsce dopiero wtedy, kiedy zęby bolą niemiłosiernie i nie da się z owym bólem po prostu wytrzymać. Warto jest zatem zmienić swoje nastawienie i zacząć dbać o cały swój organizm zawczasu. To my decydujemy, w jakim stanie jesteśmy.
Wielu z nas zwleka z tym, by udać się do dentysty. To naprawdę duży błąd. Okazuje się niestety, że kolejki do stomatologa tworzą przede wszystkim ludzie, którzy nie potrafią wytrzymać z bólu. Gdyby ci sami przyszli kilka miesięcy wcześniej na kontrolę na pewno dałoby się uniknąć przykrych konsekwencji. Warto jest się zastanowić zatem nad tym, czy my sami przypadkiem nie popełniamy podstawowych błędów, które prowadzić mogą do tego, że po prostu nasze zdrowie marnieje z dania na dzień i z miesiąca na miesiąc. Jeżeli tak jest, to koniecznie powinniśmy zaprzestać kręceniu się tego bezcelowego koła. Udajmy się do gabinetu stomatologicznego już dziś i po prostu zacznijmy cieszyć się pięknym, szczerym, niczym nieskrępowanym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem!


To warto wiedzieć - leczenie bólu zębów

Bóle zębów należy traktować jako sygnał alarmowy i wskazanie do jak najszybszego leczenia, aby uniknąć zapalenia. Infekcja zatok lub kości szczęki może bowiem powodować sepsę (posocznicę). Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica, uszkodzone tkanki zostaną usunięte i zastąpione wypełnieniem (plomba). W przypadku zapalenia miazgi zęba niezbędne może być leczenie kanałowe, a w razie stanu zapalnego ? antybiotykoterapia. Z kolei brak możliwości leczenia bywa wskazaniem do ekstrakcji ? chirurgicznego usunięcia zęba ze zbyt zaawansowanymi zmianami chorobowymi bądź też tzw. zęba mądrości np. z powodu wyrastania pod nieprawidłowym kątem.

Możliwe jest również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych typu paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jak deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen. W przypadku ekstrakcji ból i obrzęk są bowiem typowymi skutkami zabiegu utrzymującymi się przez 2-5 dni. Doznania bólowe mogą jednak towarzyszyć pacjentowi dłużej, gdyż zębodół goi 1-2 tygodnie, a rana w kości nawet do 6 miesięcy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


Zakres chirurgii stomatologicznej

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:

ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
zabiegi na zatoce szczękowej ? w tym Operacja Caldwella-Luca oraz zabiegi wykonywane metodą endoskopową,
zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
leczenie nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg oraz guzów nowotworopodobnych,
operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna