ystyczny umożliwiający wykonywanie wielu zabiegów. Dobry dentysta oferuje wykonywanie zabiegów stomatologicznych na wysokim poziomie, używając przy tym dobrej jakości materiałów oraz odpowiedniego sprzętu. Żeby znaleźć dobry gabinet stomatologiczny wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej wpisując odpowiednio hasło wyszukiwania. Większość prywatnych gabinetów stomatologicznych posiada własną stronę internetową, na której podane są wszelkie potrzebne pacjentowi informacje. Na stronie internetowej gabinetu dentystycznego można znaleźć takie informacje, jak zakres świadczonych usług stomatologicznych wraz z podanym cennikiem za wykonanie konkretnego zabiegu. Ponadto na stronie podane są dane kontaktowe, często można znaleźć także informacje o pracujących w danym gabinecie dentystach i ich specjalizacjach.
Jakie są rodzaje wybielania zębów
Chyba każdy z nas pragnąłby posiadać piękny, biały i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Estetyka zębów bywa równie ważna, co utrzymywanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Wybielanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach stomatologicznych. Można wyróżnić dwie podstawowe metody wybielania, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Każda z metod wybielania oferowana przez dentystę posiada swoje własne zalety. Wybielanie gabinetowe jest wykonywane za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną uprzednio na zęby pastę wybielającą. Wybielanie metodą nakładkową trwa nieco dłużej i wymaga samodzielnej pracy pacjenta, który nakłada pastę wybielającą na nakładkę zakładając ją na zęby na określony czas podany przez dentystę. Wybielanie zębów nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednak mogą wystąpić pewne przeciwwskazania. Dentysta powinien udzielić pacjentowi odpowiednich informacji na temat wybielania konkretną metodą.
Jakie są specjalności stomatologiczne
Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuje określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.
Historia stomatologii
Stomatologia, jako odrębna dziedzina medycyny, istniała już od wielu lat, a wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać coraz nowsze techniki oraz metody leczenia zębów. Współcześnie stomatologia korzysta z wielu zdobyczy techniki, umożliwiając coraz precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów. Stomatologia przeszła więc sporą drogę, żeby znaleźć się na takim poziomie zaawansowania, jaki znamy obecnie. Pierwszy przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny. Ślady pozostawione na zębie trzonowym świadczą o próbie wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Szkielet mężczyzny, w którego uzębieniu znaleziono ślady pierwszego udokumentowanego leczenia dentystycznego, został znaleziony we Włoszech. Można więc stwierdzić, ze ludzie już od tysięcy lat zmagali się z problemem występującej na zębach próchnicy. Sama metoda pozbywania się zmian próchnicowych pozostała taka sama, ale na szczęście współcześnie dentysta dysponuje znaczenie szerszym wyborem spośród narzędzi oraz materiałów umożliwiających wypełnienie ubytków.