Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Stomatologiczny

Dobry dentysta Gliwice

Dlaczego nie należy się bać dentysty?


Osoby, które boją się dentysty oraz drżą na samą myśl o jakimkolwiek leczeniu stomatologicznym, powinny się na spokojnie zastanowić dlaczego tak jest. Jeśli spojrzy się na ten problem bardziej racjonalnie okaże się,

Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Stomatologiczny Dobry dentysta Gliwice
że wcale nie trzeba się bać wizyty u dentysty. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz stomatolog ma na celu nieść pomoc swoim pacjentom, zadbać o ich zdrowe zęby oraz okolice jamy ustnej i twarzy. Co jednak jeśli wiemy, że z naszymi zębami jest źle i boimy się bólu, który będzie towarzyszył leczeniu? W takim wypadku warto pomyśleć o nowoczesnych metodach znieczulania, które sprawiają, że ból nie jest odczuwalny. Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom technicznym leczenie stomatologiczne jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta.


Na prawidłowy zgryz składają się takie

Zęby człowieka (łac. dens – ząb, l.mn. dentes) – złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia służąc do odgryzania kęsów i rozdrabniania pożywienia.


Zęby człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.


Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:


Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt α-amylazy z pokarmem.


Oprócz wzoru zębowego zęby człowieka charakteryzuje zgryz. Prawidłowo wszystkie zęby są ułożone w odpowiedniej kolejności i w specyficznej wzajemnej relacji gwarantującej najlepsze pełnienie przez nie swej funkcji przy jak najmniejszym wysiłku oraz obciążaniu narządu żucia (stawów i mięśni). Na prawidłowy zgryz składają się takie czynniki jak nagryz pionowy, nagryz poziomy, symetria łuków zębowych i inne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


edytuj kod i kilka faktów z Wikipedii

Wraz z zębiną uznawana jest za wspólną jednostkę strukturalno-funkcjonalną, tzw. endodontium.


 Osobny artykuł: Zęby stałe.

Tętniczki wnikające do miazgi dzielą się dalej na naczynia przedwłosowate a następnie na naczynia włosowate. Tworzą one splot w okolicy odontoblastów.


W miazdze pomiędzy naczyniami znajdują się anastomozy (tętniczo-tętnicze, tętniczo-żylne i żylno-żylne) mające znaczenie dla utrzymania równomiernego odżywienia tkanki, w przypadku gdy dojdzie do zaczopowania jednego z głównych naczyń.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka